3D w edukacji

3D w edukacji

9. Seminarium Kaliskiego Środowiska E-learningu poświęcone zostało wykorzystaniu technologii 3D w kształceniu. Spotkanie specjalistów zdalnego nauczania odbyło się w Centrum Dydaktycznym Badań Kół Zębatych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

 

Seminarium poświęcone technologii trójwymiarowej w edukacji nie bez przyczyny zorganizowane zostało w Centrum Dydaktycznym Badań Kół Zębatych w kampusie PWSZ. Tutaj bowiem w części dydaktycznej obiektu znajduje się aula pozwalająca na korzystanie z materiałów 3D.

 

Anna Linkowska przedstawiła drugą część wykładu poświęconego przygotowaniu materiałów edukacyjnych – tym razem w technologii 3D. Prelegentka omówiła istotę i rodzaje technologii trójwymiarowej oraz podała przekłady wykorzystania materiałów – oczywiście z projekcją w 3D. Autorka wskazała na różnice w budowaniu zasobów edukacyjnych dla 2D i 3D oraz przedstawiła dobre praktyki dla twórców.

 

W części laboratoryjnej Andrzej Syguła zaprezentował możliwości wykorzystania smartfonów z obrazem 3D w wirtualnej (VR) i poszerzonej rzeczywistości (AR). Autor przedstawił m.in. projekty Google Cardboard i Microsoft HoloLens oraz polskie realizacje w świecie 3D. Uczestnicy seminarium z dużym zainteresowaniem odbyli wirtualną jazdę w kolejce rollercoaster za pomocą smartfonu i specjalnych gogli.

 

Pobyt w Centrum Dydaktycznym Badań Kół Zębatych był również okazją do zaprezentowania znajdujących się tutaj laboratoriów pomiarowych. Z najnowocześniejszymi metodami pomiarowymi zapoznali gości Konrad Plichciński i Paweł Nowakowski.

 

Seminarium – jak zwykle – kończyła ożywiona dyskusja, w której podkreślono główną rolę metodyki nauczania w wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zadano w tej kwestii szereg pytań, na które odpowiedzi uczestnicy kaliskiego środowiska e-learningu będą szukać na kolejnych spotkaniach. Prezentacja „Kaliskie Seminaria E-edukacji 2014″ podsumowała osiem ubiegłorocznych edycji i była inspiracją do przedstawienia planów na kolejny rok.

 

W serwisie Twitter uruchomiona została tablica #KalSemEEduk, na której można oglądać bieżące działania kaliskiego środowiska e-learningu, a także włączać się do dyskusji – zapraszamy.