Branża lotnicza w CDBKZ

Branża lotnicza w CDBKZ

Forum Technologiczne Branży Lotniczej odbyło się w Centrum Dydaktycznym Badania Kół Zębatych kaliskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wśród tematów przewodnich wydarzenia znalazły się m.in. nowoczesne metody wytwarzania czy wizja przyszłości w przemyśle lotniczym.

– Mojej uczelni zależy na bliskiej współpracy z przedsiębiorstwami, w tym z przedstawicielami branży lotniczej, ponieważ jesteście potencjalnymi pracodawcami naszych studentów – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, witając zebranych gości. – Dlatego też wasze uwagi dotyczące procesu kształcenia są dla nas ważne. W tym roku nie możemy narzekać na rekrutację, która jest rekordowa, jednak struktura studiów nie jest taka, jaka by mnie satysfakcjonowała i odpowiadała rynkowi pracy. Przeanalizowaliśmy sytuację i znaleźliśmy przyczynę – młodzież chętnie wybiera kierunki związane z naukami humanistycznymi, a rzadziej politechniczne. Dlatego też uczelnia wspólnie z Miastem realizuje cykl kursów przygotowawczych dla uczniów szkół średnich, podczas których dokształcają się z matematyki, chemii, czy fizyki. Wszystko po to, by absolwenci szkół średnich wybierali kierunki politechniczne, czy medyczne, ponieważ po ich ukończeniu łatwiej jest znaleźć dobrze płatną pracę.

Cieszę się w Kaliszu mamy firmy z branży lotniczej i że mamy przemysł na najwyższym światowym poziomie. W porównaniu z latami 90. zmieniła się jednak struktura pracowników. Rozmawiając z prezesami firm klastra lotniczego wielokrotnie słyszałem, że potrzebujecie dobrze wykształconych inżynierów, który będą przygotowani do pracy w nowoczesnym przemyśle, którzy będą znali nowe technologie. My – jako uczelnia – wiemy o tym i staramy się wychodzić naprzeciw waszym oczekiwaniom. Życzę państwu owocnych obrad, abyście doszli do ciekawych konkluzji, ale również, abyście państwo podzielili się konkluzjami, w tym dla mnie najistotniejszą: w jaki sposób kaliska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego ma skonstruować program nauczania, abyśmy dostarczali wam każdego roku fachowców, których będziecie zatrudniali w swoich firmach.

Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat wyzwań technologicznych, społecznych i gospodarczych związanych z rozwojem przemysłu 4.0, a także omawiali najnowsze metody wytwarzania w przemyśle lotniczym i zarządzania wiedzą. Udział w konferencji wzięli m. in. przedstawiciele czołowych firm produkcyjnych sektora lotniczego, w tym Pratt & Whitney Kalisz, Pratt & Whitney Kanada, MB Aerospace Technologies, Mayer Tool Poland, a także przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu oraz firm dostarczających przemysłowi zaawansowane technologie, jak: DMG MORI, ZEISS czy ITA.