Dzieci znowu studiują

Dzieci znowu studiują

Biblioteka, poligrafia i studio telewizyjne – to miejsca, które w ramach pierwszych w tym roku zajęć Politechniki Dziecięcej odwiedzili mali studenci.

Politechnika Dziecięca przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ruszyła przed czterema laty. W tegorocznej edycji uczestniczą dwa oddziały klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 1 z Kalisza – ogółem 50 uczniów.

 

Celem programu jest wprowadzenie dzieci do niezwykłego im świata nauki. Mali studenci uczestniczą w specjalnie dla nich przygotowanych i prowadzonych na odpowiednim poziomie zajęciach z zakresu nauk technicznych i matematyczno-przyrodniczych. Udział w programie rozwija ich ciekawość i pragnienie poznawania świata, a w konsekwencji poszerza ich zasób wiedzy i sprawia, że dalsza nauka przychodzi im łatwiej.

 

Tegoroczne zajęcia rozpoczęły się od spotkania z książką. W bibliotece uczelnianej mali studenci dowiedzieli się jak należy obchodzić się z książkami, w jaki sposób się je gromadzi i wypożycza oraz jak zostać czytelnikiem biblioteki, a także poznali historię drukarstwa. O tym, jak powstają książki w czasach współczesnych, usłyszeli w pracowni poligraficznej, gdzie mogli popróbować sztuki cięcia, szycia i klejenia papieru. Na drugi blok składały się zajęcia praktyczne w studio telewizyjnym. Tam każdy mógł poczuć się jak prawdziwy prezenter, operator czy realizator programu telewizyjnego.