Finlandia ponownie zagości w PWSZ

Oficjalne obchody 100-lecia niepodległości Finlandii odbędą się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej – poinformowały podczas konferencji prasowej prof. Magdalena Pisarska – Krawczyk, rektor uczelni oraz Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Z tej okazji w PWSZ zostanie otwarta wystawa ,,Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889 – 1919.

Gustaw Mannerheim, jeden z najwybitniejszych Finów, dowódca, marszałek, prezydent i wreszcie architekt niepodległości Finlandii, jest często porównywany do marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego związki z Polską, a w szczególności z Kaliszem i obecną PWSZ są wyjątkowe. Właśnie tutaj trafił 128 lat temu, będąc młodym oficerem w stopniu korneta, absolwentem Mikołajewskiej Szkoły Oficerskiej w Sankt-Petersburgu, skierowanym do służby w 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów. Nie był zachwycony przydziałem do prowincjonalnego garnizonu, stacjonującego na pograniczu Rosji i Prus, ale w tym przypadku była to kara za jego zbyt liberalne poglądy. A jednak właśnie tutaj przyszły prezydent i marszałek Finlandii nawiązał pierwsze przyjacielskie stosunki z Polakami, których wolnościowe dążenia doskonale rozumiał. Warto wspomnieć, że 15. Aleksandryjskim Pułku Dragonów stacjonował w budynku, w którym obecnie mieści się rektorat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego.

Trzy lata temu właśnie w budynku przy Nowym Świecie odsłonięta została tablica upamiętniająca pobyt marszałka w Kaliszu – z inskrypcją: „Wielki przyjaciel Polski, prezydent, marszałek Finlandii, C.G.E. Mannerheim (1867-1951) w Kaliszu rozpoczął swoją karierę oficerską tu stacjonował w latach 1889-1890.” Było to wspólne dzieło  PWSZ i ambasady Finlandii w Polsce. Teraz przyszedł czas na uczczenie 150. rocznicy urodzin Gustawa Mannerheima, która będzie miała wyjątkową oprawę – ponownie do Kalisza zawita ambasador Republiki Finlandii w Polsce Hanna Lehtinen. Uroczystości rozpoczną się 11 grudnia o godz. 10 – po okolicznościowych przemówieniach prof. Magdaleny Pisarskiej – Krawczyk, rektora PWSZ oraz ambasador Finlandii, będzie można wysłuchać wykładu na temat Gustawa Mennerheima, który zostanie wygłoszony przy okazji wernisażu specjalnej wystawy, poświęconej marszałkowi. Wystawę będzie można oglądać do 3 stycznia. Część oficjalną zakończy złożenie kwiatów, pod tablicą upamiętniającą Gustawa Mannerheima.

Na tym nie skończą się jednak fińskie akcenty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej – studenci oraz uczniowie działający w ,,Politechnice Dziecięcej” spotkają się w uczelnianej auli ze świętym Mikołajem.

– Niezmiernie się cieszę, że uczelnia będzie zaangażowana w przypomnienie związków wyjątkowego człowieka Gustawa Mannerheima z Kaliszem – powiedziała prof. Magdalena Pisarska – Krawczyk, rektor PWSZ podczas konferencji prasowej. – Będziemy chcieli godnie upamiętnić tego wyjątkowego człowieka.

Uroczystości związane ze 15. rocznicą urodzin marszałka odbywają się w ramach Dni Fińskich w Wielkopolsce, które odbędą się w dniach 10-13 grudnia.