Gala w  teatrze

Gala w teatrze

Po inauguracji roku akademickiego, wręczeniu odznaczeń państwowych i podpisaniu aktu powołania Światowego Instytutu Zdrowia Rodziny w Kaliszu, druga część jubileuszowych uroczystości  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego odbyła się wieczorem w kaliskim teatrze.

W zastępstwie rektora, prof. Andrzeja Wojtyły, który  w Warszawie podpisywał akt notarialny, na podstawie którego kaliska uczelnia stała się właścicielem zabytkowego gmachu po banku przy placu Bogusławskiego, honory gospodarza pełnił profesor Witold Zatoński,  założyciel i prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”, lekarz, internista, epidemiolog, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.

Istotnym  punktem uroczystości był wykład prof. Leonardo Chavane z Mozambiku, który przedstawił dramatyczną sytuację zdrowotną  swojego kraju. Mówił o tym, jak wielu ludzi  cierpi tam z powodu niedożywienia nie mogąc  liczyć na odpowiednią opiekę medyczną. Profesor wskazał na to,  że średnia długość życia w jego ojczyźnie wynosi niewiele ponad 50 lat, a wysoki wskaźnik  umieralności  okołoporodowej  dzieci i matek wciąż rośnie. Podkreślił, iż największe zagrożenie zdrowotne stanowią  nadal HIV/AIDS i malaria, a tragicznym skutkiem tych chorób jest mnóstwo osieroconych dzieci.

Po wykładzie  trzem gościom jubileuszu uczelni profesor Witold Zatoński wręczył Złote Honorowe Odznaki Fundacji „Promocja Zdrowia” – „Złote Płucka”. Odznaki otrzymali: prof. Andriy Bazylevych z Ukrainy, prof. Otis Brawley z USA i profesor Leonardo Chavane z Mozambiku.

Wieczór zakończył się wzruszającym koncertem w wykonaniu Justyny Szafran z zespołem.  Artystka zaprezentowała przepojone emocjami piosenki z repertuaru Edith Piaf,  tanga Astora Piazzolli jak i utwory,  które Leszek Możdżer oraz Jerzy Satanowski napisali specjalnie dla niej.