Jak powstrzymać raka piersi?

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć„ –  pod takim hasłem 25 października  odbyła się konferencja dla młodzieży kaliskich  szkół ponadgimnazjalnych poświęcona profilaktyce raka piersi.  Honorowy patronat nad konferencją, zorganizowaną przez Kaliski Klub ,,Amazonki”, objęła prof. Magdalena Pisarska –Krawczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W Polce co roku wykrywa się raka piersi u ponad 16 tysięcy kobiet, a w 5 tysiącach przypadków jest on przyczyną śmierci. Co bardzo niepokojące, to ta choroba dopada coraz młodsze osoby.

– Nie musiałoby tak być, gdybyśmy chcieli skorzystać z metod zapobiegania nowotworom. Bo kluczem do sukcesu jest profilaktyka – powiedziała Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu ,,Amazonki”.

Prof. Magdalena Pisarska – Krawczyk w wykładzie ,,Wszystko w głowie” mówiła o tym, jak ważne jest, byśmy potrafili się sobą dobrze zaopiekować. Każdy powinien zastanowić się, jaki prowadzi styl życia, co mu służy, w jakim żyje otoczeniu, jakie ma do niego nastawienie. Bo zdrowa głowa, pozytywne myślenie  w dużym stopniu decydują o kondycji naszego ciała.

Dr Dariusz Godlewski, specjalista z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, mówił z kolei o tym, jak kapitalne znaczenie dla całkowitego wyleczenia raka ma wczesne jego wykrycie. Omówił sposoby samokontroli piersi oraz objawy, które  mogą wskazywać na wystąpienie raka. Uspokajał też, że nie zawsze zmiany w piersi muszą oznaczać, że mamy do czynienia ze złośliwą postacią nowotworu. Jednak nigdy nie należy ich lekceważyć.

– Najgorsze, co mogłoby się przydarzyć, to strach  przed pójściem do lekarza – mówił dr Godlewski. – Wiele kobiet odwleka wizytę, żeby ,,czegoś im nie wykryli’’.  W ten sposób nie dają sobie szansy na życie. 

Na zakończenie  konferencji prelekcję pt.,, Choroba nowotworowa a przekonania i postawy” wygłosiła psycholog Katarzyna Galuba, która pracuje na oddziale onkologicznym kaliskiego szpitala.