KOSMETOLOGIA*

       

 

Kierunek  KOSMETOLOGIA*

 

Informacje ogólne:

Typ studiów: drugiego stopnia, magisterskie

Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne

Czas trwania: 4 semestry  (2 lata)

Praktyka zawodowa: …….

 

kryteria:

ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

 

adres: ul. Kaszubska 13, 62-800 Kalisz (Wydział Medyczny)

 

* kierunek zostanie uruchomiony po nadaniu przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprawnień do prowadzenia studiów na tym kierunku

 

 

 

Kosmetologia to nauka z obszaru wielu dziedzin z pogranicza dermatologii i medycyny, zajmująca się badaniem, pielęgnowaniem  i upiększaniem skóry.  Związana jest z profilaktyką  zdrowia  poprzez kontrolowanie czynników ryzyka i zapobieganie ich konsekwencjom. To szeroko pojęte, przeciwdziałanie starzeniu się  skóry i chorobom skóry. Celem tej dziedziny jest zwiększanie za pomocą preparatów kosmetycznych i aparatury kosmetycznej atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego.

   W zakresie poznawczym  kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, medycyny), psychologii oraz estetyki.  W zakresie prewencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi: kosmetykami, kosmeceutykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, profilaktyką dietetyczną, rehabilitacją.  Jednak najważniejszym aspektem jest utrzymywanie, przywracanie bądź poprawianie  wyglądu zewnętrznego. Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

      Współczesna kosmetologia jest obszerną, interdyscyplinarną dziedziną wiedzy z zakresu ogólnych przedmiotów medycznych, chemicznych i biologicznych. Obejmuje zagadnienia z obszaru dermatologii i medycyny estetycznej i stanowi z nimi integralny element. Obszarem  zainteresowań kosmetologia obejmuje: profilaktykę mająca na celu opóźnienie zewnętrznych oznak  starzenia, zapobieganie powstawaniu defektów skórnych oraz zachowanie jej w  jak najlepszej kondycji.

       Dodatkowo na studiach magisterskich student poznaje zagadnienia lecznicze, upiększające, pielęgnacyjne dotyczące zmian skórnych oraz aparaturę i preparaty niwelujące te defekty.

       Spośród pokrewnych obszarów tematycznych realizowanych w ramach programu nauczania,  należy wymienić trychologię, podologię, podstawy chirurgii plastycznej i estetycznej  czy kosmetologię estetyczną. Są to nowe dyscypliny, które można poznać w ramach programu realizowanego na studiach magisterskich w PWSZ w Kaliszu.

   Nieodzownym elementem jest również osiągnięcie efektów kształcenia w zakresie takich nauk jak receptura kosmetyczna czy technologia form kosmetyku. Pozwalają one zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami inżynierii kosmetycznej, recepturowej, biotechnologicznej –  od składnika kosmetyku po aplikację.

             Oferowany przez nas kierunek stwarza możliwość  poznania innowacyjnych technik pielęgnacji skóry  z zastosowaniem najnowszych urządzeń kosmetycznych i preparatów profesjonalnych. Wyposażenie dwóch pracowni kosmetycznych nie odbiega od standardów rynku kosmetycznego. Zapewniamy świetnie wyposażone, wielostanowiskowe pracownie kosmetologii, w których znajdują się profesjonalne urządzenia kosmetyczne. Zapewniamy również pełen zakres preparatów kosmetycznych do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowe moduły nauczania, wynikające z treści programowych przedstawiają naszą uczelnię w bezkonkurencyjnym świetle na rynku  zawodowych uczelni wyższych.  Podczas dwuletnich studiów staramy się wydobyć najlepsze umiejętności studentów, co przekłada się na efektywniejsze znalezienie pracy.

 

 

Możliwości zatrudnienia

 

  Studia magisterskie przygotowują studenta do podjęcia pracy w różnego rodzaju specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, gabinetach trychologicznych oraz świadczących usługi podologiczne a także gabinetach zajmujących się kosmetologią estetyczną, leczniczą czy pielęgnacyjną. Istnieje również możliwość zatrudnienia w ośrodkach odnowy biologicznej, SPA, w dziedzinie dermokonsultacji, przemyśle kosmetycznym i laboratoriach kosmetycznych.

 

Wybrane przedmioty z programu studiów

 

 

Nauki podstawowe: alergologia kliniczna, dermatologia kosmetyczna, podstawy endokrynologii, podstawy onkologii, podstawy farmakologii, podstawy chorób wewnętrznych.

Nauki społeczne: elementy psychologii klinicznej, język angielski, marketing, regulacje prawne w kosmetyce, zasady racjonalnego odżywiania.

Nauki w zakresie kosmetologii: lasery w kosmetologii, aspekty prawne z pogranicza medycyny i kosmetologii, stylizacja specjalistyczna, elementy medycyny estetycznej, zastosowanie AHA i BHA w kosmetologii.

Nauki w zakresie chemii: fizykochemia w kosmetologii, receptura kosmetyczna, przemysłowa technologia kosmetyków, substancje lecznicze w kosmetykach, kosmetyki pochodzenia

naturalnego.