Połączył nas marszałek Mannerheim

Wernisaż wystawy poświęconej  marszałkowi Carllowi Gustawowi Mannerheimowi, wykład na temat jego życia i dokonań, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą tę wyjątkową postać oraz wizyta św. Mikołaja – tak przebiegały Dni Finlandii w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

– Jest mi niezmiernie miło, że to wydarzenie odbywa się właśnie w budynku Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, który ma tak znakomite konotacje z przeszłości – powiedziała prof. Magdalena Pisarska-Krawczyk, rektor uczelni. ‑ Carl Gustaw Mannerheim, który nazywany jest architektem fińskiej niepodległości, właśnie w Kaliszu rozpoczął karierę oficerską. Jego 15. Aleksandryjski Pułk Dragonów stacjonował w tym budynku. Właśnie tutaj możemy z perspektywy czasu obserwować współpracę dwóch narodów bardzo historycznie doświadczonych, którye łączy Gustawa Mannerheim. Muszę przyznać, że im więcej zdobywam informacji o tym wyjątkowym człowieku i Finlandii, tym jestem bardziej dumna, że na terenie uczelni znajduje się tablica, która go upamiętnia.

– Nasze miasto pięknie się wpisało w historię życia marszałka, a co za tym idzie w historię odzyskania niepodległości przez Republikę Finlandii. Cieszę się, że pamięć o tym wielkim człowieku jest na co dzień pielęgnowana przez panią rektor – dodała z kolei Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

  • Jestem dzisiaj w zastępstwie pani ambasador Finlandii w Polsce, która nie mogła przyjechać ze względu na chorobę. Ale Kalisz zawsze zajmuje szczególne miejsce w jej kalendarzu – przyznał Robert Jakubiec, konsul honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu, który odczytał list ambasadora.

,,100 lat temu Finlandię i Polskę łączyło takie samo przeznaczenie, ponieważ oba kraje w tym samym czasie odzyskały niepodległość. Historyczne drogi naszych narodów wielokrotnie się krzyżowały. Wystawa, która zagościła w Kaliszu, jest dobrym przykładem naszej wspólnej historii. Prezentowane tutaj zdjęcia pozwalają lepiej przyjrzeć się czasom, w których żył marszałek, a Kalisz był dla niego miejscem szczególnym. Dla mnie niezwykłe jest, że tę wystawę można pokazać właśnie w tym miejscu, w tym budynku, gdzie stacjonował marszałek” – napisała ambasador Hanna Lehtinen.

Wystawa ,,Śladami marszałka Mannerheima w Polsce 1889 – 1919” została uroczyście otwarta w holu uczelni, a zwiedzający mogli porozmawiać z jej kustoszami Anną Kulicką – Soisalon-Soininen oraz Jukką Soisalonem-Soininenem

– Carl Gustaw Mannerheim, według sondaży przeprowadzonych w Finlandii, to postać stulecia.  Zdaniem wielu badaczy, niepodległości uczył się on właśnie w Polsce, w której (mimo że był carskim oficerem) miał wielu przyjaciół. W naszym kraju tak naprawdę kształtował się jego patriotyzm fiński. On rozumiał polską arystokrację i rozumiał ból Polaków. W czasie, gdy służył w Armii Carskiej i robił karierę generalską, w jego kraju nasilały się represje.  Po upadku caratu  Mannerheim zdecydował całą swoją wiedzę wojskową zaangażować w odzyskanie niepodległości Finlandii. Stąd mówimy o nim jako o  architekcie fińskiej niepodległości.

Po wernisażu zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Manerheima, która znajduje się w budynku rektoratu  uczelni, a następnie dokonali wisu w Księdze pamiątkowej uczelni.

Dni Fińskie w PWSZ trwały jednak zdecydowanie dużej niż uroczystości, poświęcone pamięci marszałka i prezydenta Finlandii – do auli uczelni zawitali uczniowie kaliskich szkół podstawowych, którzy spotkali się z kolejnym słynnym Finem – świętym Mikołajem, który przybył do Kalisza prosto z Rovaniemi. Uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję by przepytać Mikołaja, a na zakończenie każde dziecko otrzymało prezent.