Studia – dobry czas nie tylko na naukę

Gwar ożywionych rozmów w różnych językach, muzyka i wybuchające raz po raz salwy śmiechu wypełniły w czwartkowy wieczór (12 października) salę bankietową restauracji ,,Magro” w Kaliszu podczas spotkania integracyjnego polskich i zagranicznych studentów PWSZ oraz WP-A UAM.

– Chcielibyśmy, abyście państwo dobrze pamiętali ten właśnie czas – powiedział  prof. Krzysztof Walczak, prorektor PWSZ im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, witając studentów. – Mam nadzieję, że zawiązane  tutaj przyjaźnie będą trwałe, że będziecie państwo dobrze pamiętać zarówno Polskę, Kalisz , jak i naszą uczelnię, a także nas. Życzę państwu miłego wieczoru, dobrej zabawy i wszystkiego najlepszego.

W semestrze zimowym studiować będzie w naszej uczelni ponad 20 osób z różnych krajów, m. in. z Mołdawii, Niemiec, Portugalii, Rosji, Turcji i Ukrainy. Wszyscy są w Polsce po raz pierwszy, ale – jak sami przyznają – dość dobrze odnaleźli się w naszym kraju i Kaliszu. Jedynie, co czasem utrudnia porozumienie, to raczej słaba znajomość języka angielskiego wśród personelu sklepów czy kierowców autobusów. Żadnych za to barier językowych obcokrajowcy nie napotykają w kontaktach ze swoimi rówieśnikami na uczelni. Tak było również podczas spotkania integracyjnego, o czym świadczyły ożywione rozmowy i  świetna zabawa, urozmaicona konkursami, która przedłużyła się prawie do północy.

Podziękowania za zorganizowanie imprezy należą się Ewie Wasielewskiej i Monice Napadłek z uczelnianego Biura Współpracy z Zagranicą, które na co dzień służą pomocą naszym gościom, by nie tylko dobrze im się studiowało, ale i mieli szansę lepiej poznać nasz kraj oraz południową Wielkopolskę. (r)