ranking-2010

Kaliska PWSZ nie ma sobie równych. I to nie tylko pośród państwowych wyższych szkół zawodowych, bo jest jedyną uczelnią publiczną w Polsce utrzymującą się niezmiennie od czterech lat na pozycji lidera w rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej. Pod tym względem wyprzedziła Uniwersytet Warszawski, który odnotował serię trzech zwycięstw i Uniwersytet Jagielloński, który z rzędu wygrywał co najwyżej dwa razy.

 

Już nie tyle samo zwycięstwo, co jego powtarzalność i tegoroczna ponad dwudziestopunktowa przewaga kaliskiej uczelni nad drugą w rankingu PWSZ w Koninie, dają wyjątkowy powód do dumy i satysfakcji. O komentarz do wyników rankingu poprosiliśmy jego twórców i odbiorców.

prezydent Kalisza

Janusz Pęcherz –

Z ogromną radościąprzyjałęm wiadomość, że kaliska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa kolejny raz zajeła w swojej kategorii pierwsze miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw. Powiedzieć, że jestem dumny, to powiedzieć mało. Powiedzieć o satysfakcji, to tyle co nic. To jest sukces niebywały, że kaliska uczelnia po raz czwarty jest najlepsza w kraju, a przy tym jest to sukces okupiony wielką pracą. I ten aspekt chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – praca i budowanie fundamentów przyszłości. Gratuluję Jego Magnifi cencji, Senatowi, Kanclerzowi, Wykładowcom, Pracownikom wszystkich pionów organizacyjnych, no i oczywiście Studentom tego prestiżowego tytułu najlepszej w kraju wyższej szkoły zawodowej. Do gratulacji dołączam życzenia na przyszłość – rozwoju dydaktycznego i naukowego oraz głębokiej satysfakcji w codziennej pracy.

 

Zbigniew Lesień – b. dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

 

Jestem bardzo związny z Kaliszem i jestem z tego dumny, zwłaszcza teraz kiedy przypada 1850. rocznica utworzenia tego miasta, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Wojciechowskiego po raz czwarty zdobywa pierwsze miejsce i tak jak powiedział pan rektor czeka na piąte zwycięstwo. Jestem szczęśliwy, bo wszystko co się wiąże z Kaliszem, stanowi kawał mojego życia, a z uczelnią jestem związany szalenie – na moich oczach rosła i rozwijała się, bo kontakt z Kaliszem utrzymuję stały. Fakt, że zdobywa takie miejsce, świadczy o potenacjale kaliszan, z którymi się utożsamiam i w ogóle całego już województwa wielkopolskiego, a Kalisz nie jest wreszcie na jego obrzeżach lecz staje się miastem równorzędnym z Poznaniem.

 

 

 

zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej

 

Konstruując ranking zwracamy bardzo mocno uwagę na jakość kształcenia w uczelniach, na ich umiejętność pozyskiwania środków do tego kształcenia, na jakość kadry, na szystko – co najkrócej mówiąc – stanowi o poziomie produktu, jakim są studia oferowane przez daną uczelnię. Fakt, iż kaliska PWSZ jest po raz kolejny z rzędu tak wysoko, na pierwszym miejscu, dowodzi tego, że jest to szkoła bardzo dobra, że jest to szkoła, o której sukcesach nie można mówić w kategoriach przypadku, że mamy tu do czynienia – jak mi się wydaje – z pewnym przemyślanym, bardzo konsekwentnym działaniem, które sprawia właśnie, że szkoła ta jest tak wysoko notowana.

W tej głównej rywalizacji w tej chwili powrócił na pierwsze miejsce Uniwersytet Warszawski, więc rzeczywiście ten ranking ma ogromne znaczenie z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że jest taką legitymacją, jaką szkoła każdego roku dostaje, bo to miejsce w rankingu dowodzi jakości świadczonych przez nią usług, jakości kadry naukowej, jakości kadry dydaktycznej. Po drugie dla wielu szkół, zwłaszcza prywatnych, to sposób na promowanie, bo każdy, kto myśli o wykształceniu, kto gotów jest położyć pieniądze za wykształcenie siebie lub swojego dziecka, chce aby pieniądze te były – jak wszystkie zresztą – dobrze zainwestowane. Więc bez wątpienia im szkoła wyżej w tym rankingu, tym łatwiej jej pozyskiwać studentów, tym łatwiej jej pozyskiwać sponsorów, tym łatwiej pozykiwać jej fi rmy, które chcą być z tą szkołą kojarzone.

prezes Klubu Kaliszan w Warszawie

Jacek Bladowski –

Jest nam niezmiernie miło, że właśnie Kalisz potrafi to pokazać – od wielu lat już, bo przecież to czwarte zwycięstwo w kategorii szkół zawodowych. Kaliszanie zamieszkali w Warszawie, w różnych kategoriach wiekowych, zapoznają się z historią Kalisza i wyższej uczelni kaliskiej. Jednocześnie chciałbym zwrócić również uwagę na to, że Klub Kaliszan w Warszawie, zrzeszający wielu kaliszan w różnym wieku, odwiedził niedawno pan kanclerz Kazimierz Matusiak i dał dwugodzinną prelekcję na temat działalności uczelni, stąd kaliszanie są świetnie zapoznani z tym, co dzieje się w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Ja osobiście, będąc nie raz już podczas rozbudowy tej uczelni, coraz częściej byłem zaskoczony, że ona tak prężnie i tak szybko się rozbudowuje. Zatem raz jeszcze gratuluję kaliskiej uczelni i życzę jej wszystkiego najlepszego.

Piotr Gabryel –