W PWSZ o zdrowiu mężczyzn

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej została zainaugurowana miejska kampania profilaktyczna ,,Odważni wygrywają”. – To początek współpracy między uczelnią i władzami Kalisza w zakresie profilaktyki zdrowotnej – powiedziała prof. Magdalena Pisarska – Krawczyk, rektor uczelni.

Kampania jest skierowana do młodych mężczyzn, narażonych na zachorowania na raka jąder. W Kaliszu organizuje ją w tym roku po raz pierwszy fundacja Bread of Life, która w ramach programu ,,Zdrowy Kalisz” zaprosiła do kaliskiej PWSZ uczniów kaliskich szkół średnich i studentów na wykład Anny Jelenik z Dolnośląskiego Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji we Wrocławiu.

– Wykorzystajcie dzisiejsze spotkanie, by dowiedzieć się, jak działa ludzki organizm i jak ważna jest profilaktyka. Zostańcie ambasadorami tej akcji – zaapelowała rektor kaliskiej uczelni. – Cieszę się, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa została poproszona o udostępnienie sali wykładowej i zapewniam, że to początek współpracy z władzami miasta z wiceprezydent Karoliną Pawliczak w zakresie działań promujących zdrowie.

– O zdrowiu trzeba mówić dużo i mówić wszędzie, gdzie się da. Dlatego miasto włącza się aktywnie w tę kampanię i wierzę, że przyniesie ona dobre skutki – dodała z kolei wiceprezydent Kalisza.

Uczniowie i studenci mogli nie tylko wysłuchać interesującego wykładu, ale również zapisać się na bezpłatne badania USG.

Rak jąder jest najczęściej wykrywanym nowotworem wśród mężczyzn w wieku 17-35 lat, dlatego kampania kierowana jest przede wszystkim do tej grupy wiekowej, wykryty odpowiednio wcześniej, jest w pełni uleczalny za pomocą środków farmakologicznych.