Informacje dla niepełnosprawnych kandydatów
Maturzysto – przyszły studencie !
PWSZ w Kaliszu jest uczelnią otwartą dla studentów niepełnosprawnych. Może na niej studiować każda osoba z niepełnosprawnością na wszystkich kierunkach studiów.
Uczelnia podejmuje działania mające na celu stworzenie warunków sprzyjających wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych przez kształcenie oraz rehabilitację zawodową. Czyni starania, by w jak największym stopniu ułatwić swoim studentom z niepełnosprawnością edukację na poziomie wyższym.
Wszystkie obiekty uczelni dzięki wybudowanym przed wejściem podjazdom, windom oraz sanitariatom dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, są w pełni dostępne dla studentów mających problemy z poruszaniem się.
Wsparcie procesu edukacji.
W uzasadnionych przypadkach studenci niepełnosprawni mogą ubiegać się o:
- dostosowanie form zaliczeń i egzaminów do możliwości studentów w zależności od stopnia i rodzaju ich niepełnosprawności tj.:
- wydłużenie czasu pisania testu, kolokwium, egzaminu do 50%,
- zamiana egzaminu, kolokwium z formy pisemnej na ustną,
- używanie komputera,
- przygotowanie testów, materiałów w powiększonej czcionce,
- możliwość nagrywania wykładów na dyktafon,
- możliwość zdawania materiału w mniejszych partiach – w zależności od potrzeby,
- indywidualizację toku studiów oraz programu praktyk zawodowych:
- zgodnie z regulaminem studiów w uzasadnionych przypadkach studenci niepełnosprawni mogą ubiegać się o indywidualną organizację studiów, która upoważnia ich do ustalania z wykładowcami indywidualnego harmonogramu zaliczeń oraz pobytu na ćwiczeniach obowiązkowych. Dodatkowo w wielu sytuacjach indywidualna organizacja studiów pozwala na ustanowienie sesji rocznej dla studenta co oznacza, że nie wiążą go terminy zaliczeń poszczególnych części materiału,
- dostosowanie zajęć z wychowania fizycznego:
- studenci niepełnosprawni mają możliwość wyboru zajęć z wychowania fizycznego dostosowanych do swoich możliwości,
- poza zajęciami przewidzianymi dla wszystkich studentów, dostępne są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne na sali gimnastycznej oraz pływanie korekcyjno- kompensacyjne.
- uzyskanie wsparcia finansowego w postaci stypendium specjalnego przysługującego wszystkim studentom niepełnosprawnym, niezależnie od dochodu
- korzystanie z pomocy Asystenta studenta niepełnosprawnego.
Aby skorzystać z oferowanych form wsparcia, składając dokumenty na wybrany przez siebie kierunek studiów, pobierz i wypełnij Kwestionariusz dla niepełnosprawnego kandydata na studia oraz dołącz „Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności”.
Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje, wybrać dla siebie odpowiedni kierunek studiów, skontaktuj się z :
Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych – tel. 0 62 76 – 79 -682
Biurem Rekrutacji tel. 0 62 76 – 79 – 520
Osoby niepełnosprawne – jak wszyscy kandydaci przechodzą postępowanie kwalifikacyjne. Postępowanie kwalifikacyjne ma charakter konkursowy i uwzględnia oceny na świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Postępowanie kwalifikacyjne dotyczy także osób posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą oraz Dyplom Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate) wydany przez Biuro IB w Genewie.
